wtorek, 7 lutego 2012

Pierwszy lot Vegi wyniesie PW-Sat

13 lutego między 11:00 a 13:00 CET zostanie wystrzelona europejska rakieta Vega (lot VV01). Będzie to pierwszy start nowej wersji rakiety. Wyniesie ona na orbitę kilka satelitów w tym serię cubesat-ów (studenckich satelitów z kilku państw europy w tym z Polski)

Głównym ładunkiem rakiety jest: LARES: Laser Relativity Satellite (zdjęcie po lewej) oraz ALMASat-1: ALma MAter SATellite. CubeSaty to:
Xatcobeo (a collaboration of the University of Vigo and INTA, Spain)
Robusta (University of Montpellier 2, France)
e-st@r (Politecnico di Torino, Italy)
Goliat (University of Bucharest, Romania)
PW-Sat (Warsaw University of Technology, Poland)
MaSat-1 (Budapest University of Technology and Economics)
UniCubeSat GG (University of Rome La Sapienza, Italy)

Parę zdań o PW-Sat ze strony domowej projektu:

13 lutego orbicie znajdzie się pierwszy polski satelita studencki. PW-Sat, który zbudowany został na Politechnice Warszawskiej przy wsparciu specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych PAN, zostanie wystrzelony ze znajdującego się w Gujanie Francuskiej kosmodromu Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Polska dołączy tym samym do prestiżowej grupy krajów, którym udało się umieścić na orbicie samodzielnie zbudowanego satelitę. Dotychczas w przestrzeń kosmiczną wyniesiono ponad 70 instrumentów, które powstały w naszym kraju, jednak za każdym razem stanowiły one jedynie elementy zbudowanych przez inne państwa statków. PW-Sat będzie zatem pierwszym sztucznym satelitą, który na orbitę trafi pod "polską banderą". Do końca roku w przestrzeni kosmicznej ma się znaleźć również pierwszy polski naukowy satelita - BRITE-PL "Lem" przygotowywany przez CBK PAN i CAMK PAN.

Satelita ma podczas swojej misji przetestować nowatorski system mający zagwarantować kontrolowane opuszczenie orbity przez te urządzenia, które zakończyły już swoją pracę i mogą stanowić zagrożenie zarówno dla infrastruktury naziemnej, jak i pozostających w przestrzeni kosmicznej prawidłowo działających statków, w tym m.in. stacji orbitalnych oraz satelitów telekomunikacyjnych, nawigacyjnych czy wojskowych.

To właśnie ze względu na propozycję rozwiązania tak istotnego dla bezpieczeństwa systemów satelitarnych problemu, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała się umożliwić wysłanie PW-Sata - mimo że nasz kraj dopiero stara się o członkostwo w tej organizacji. Studencki satelita poleci na najnowszej z europejskich rakieta - Vedze. Jej pierwszy lot z portu kosmicznego ESA mieszącego się w Kourou, w Gujanie Francuskiej został przeniesiony na poniedziałek, 13 lutego.

Opracowany przez zespół PW-Sata system, który w przyszłości może pomóc w zapewnieniu większego porządku na orbicie, ma szanse okazać się dużym sukcesem komercyjnym. Dotychczas nie została opracowana skuteczna metoda pozwalająca na szybkie pozbywanie się "kosmicznych śmieci", a zamiar wprowadzania regulacji prawnych nakładających na użytkowników nowo wysyłanych satelitów obowiązek bezpiecznej deorbitacji tych instrumentów po zakończeniu okresu ich eksploatacji, otwiera bardzo atrakcyjny rynek, na którym technologia opracowana w Polsce może zająć wiodącą pozycję.

Zaproponowany przez Polaków mechanizm spotyka się z uznaniem również dlatego, że udało im się go zminiaturyzować, a we współczesnej inżynierii kosmicznej jest to normą. Aparaturę satelity, a przede wszystkim metrowy "ogon", który rozwinięty na orbicie ma doprowadzić do kontrolowanej deorbitacji, został skonstruowany w taki sposób, że wszystkie komponenty zmieściły się w niemal idealnie sześciennej kostce o wymiarach 10x10x11,3 cm i masie nie przekraczającej 1 kg. Jeśli testy na orbicie zakończą się pozytywnie, to także z tego powodu polskie rozwiązanie będzie dla producentów statków kosmicznych bardzo atrakcyjne.

PW-Sat został zaprojektowany i wykonany przez studentów zrzeszonych w kołach naukowych działających na dwóch wydziałach Politechniki Warszawskiej - Studenckim Kole Astronautycznym na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa oraz Studenckim Kole Inżynierii Kosmicznej na wydziale Elektronicznym i Technik Informacyjnych. W konstrukcji satelity pomagali również specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN, a realizacja tego projektu była możliwa także dzięki środkom z programu PECS, którego celem jest przygotowanie Polski do członkowstwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej.


Start będzie można obejrzeć na żywo na stronie ArianSpace
Transmisja zacznie się o godzinie 11:00 CET (naszego czasu)

ESA ma również stronę o rakiecie VEGA i jej pierwszym locie

Zapraszam też na strony Polskiego Forum Astronautycznego:

Na koniec animacja satelity PW-Sat na orbicie


http://www.youtube.com/watch?v=dfz0gybSGtc&hd=1oraz jak składano (timelapse) rakietę VEGA

http://www.youtube.com/watch?v=YaUMSLU0aig&hd=1

Brak komentarzy: