czwartek, 12 stycznia 2012

Phobos-Grunt spłonie w atmosferze Ziemi!

Za kilka dni spali się w ziemskiej atmosferze sonda Phobos-Grunt. Sonda wystartowała 8 listopada 2011 r o godz. 20:16 UTC z Bajkonuru. Celem było dotarcie do Marsa, wejście na odpowiednią orbitę wokół planety, serię zbliżeń do księżyca Phobosa i wylądowanie na jego powierzchni. Następnie zebranie próbek i powrót z nimi na Ziemię. Sonda pomyślnie odłączyła się od stopnia rakiety nośnej lecz nie nawiązano z nią kontaktu. Dalsze próby były nieowocne i stało się jasne, że sonda nie weszła na orbitę heliocentryczną, zostając na niskiej orbicie wokółziemskiej.

Phobos-Grunt z 28 grudnia 2011, fot. Ralf Vandebergh
Ale nie będzie tam wieki, atmosfera Ziemi w końcu wyhamuje sondę i spadnie ona na Ziemię. Nie wiadomo dokładnie gdzie, napewno między szerokością +51.4°N a -51.4° S i będzie to 15 lub 16 stycznia 2012 roku (za 3-4 dni !)

Celestrak.com uruchomił specjalną stronę z na bieżąco uaktualnymi danymi na temat spadku sondy
http://celestrak.com/events/reentry/phobos-grunt.asp

Można tam pobrać aktualną orbitę formatu TLE oraz zobaczyć na grafice spodziewane miejsce spadku.

Także na AEROSPACE jest mapka i data spadku
http://reentrynews.aero.org/2011065a.html


Należy jednak wiedzieć, że dokładne miejsce i godzina spadku będą wiadome dopiero kilka godzin przed spadkiem (jak nie minut). Niestety nikt nie potrafi tego dokładniej wyznaczyć bo się nie da. Zależy to od gęstości atmosfery, a ona zależy od Słońca i to co na nim się aktualnie dzieje.

Wraz z rosyjską sondą została też wyniesiona chińska sonda Yinghuo-1 Obie sondy więc niedługo spalą się w atmosferze Ziemi.

Więcej na temat misji Phobos-Grunt na:
Dzisiaj start sondy Fobos-Grunt
Fiasko misji Fobos-Grunt?

Brak komentarzy: